Jak działają naturalne dyfuzory zapachowe?

08-04-2021

Naturalne dyfuzory zapachowe to doskonały sposób na wypełnienie wnętrza przyjemną, a przy tym dyskretną wonią. Co więcej, w odróżnieniu od świec zapachowych są one całkowicie bezpieczne i nie wymagają nieustannego nadzoru. Przy tym wszystkim cechują się atrakcyjnym wyglądem, dzięki któremu mogą stanowić dodatkową ozdobę pomieszczenia. Na czym polega działanie naturalnych dyfuzorów i w jaki sposób możemy to wykorzystać?

 

Co warto wiedzieć o naturalnych dyfuzorach zapachowych?

Dyfuzory zapachowe – nazywane również patyczkami lub karafkami zapachowymi – zaprojektowane są w taki sposób, by przez całą dobę rozsiewać przyjemny zapach po całym pomieszczeniu. Dyfuzor składa się z ozdobnej buteleczki lub karafki, do której należy wlać olejek zapachowy, i kilku patyczków (zazwyczaj rattanowych), które pochłaniają olejek i uwalniają jego zapach poprzez ewaporację. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie patyczków – w ich wnętrzu znajdują się wąskie kanaliki, przez które zapach przedostaje się do ich górnej części, z niej zaś do powietrza.

Za pomocą patyczków możemy również regulować intensywność zapachu. Jeżeli chcemy, by był on możliwie najbardziej intensywny, włóżmy do flakonika wszystkie patyczki na raz – możemy również wymienić je na grubsze, które będą pochłaniały więcej olejku. Jeżeli natomiast oczekujemy zapachu delikatnego, który nie zdominuje wnętrza, zacznijmy od dwóch lub trzech patyczków i stopniowo dokładajmy kolejne aż do chwili uzyskania preferowanej intensywności.

Przy tym wszystkim naturalne dyfuzory zapachowe są niezwykle proste w użytkowaniu. Po napełnieniu flakonika i zanurzenia w nim patyczków jedyne, czego musimy pilnować, to regularne odwracanie patyczków – najlepiej robić to mniej więcej raz w tygodniu. W miarę potrzeb konieczne będą także uzupełnianie lub wymiana olejku. Pamiętajmy, że w przypadku zastosowania nowego zapachu należy wymienić także patyczki – w przeciwnym razie wonie zmieszają się, co może wywołać nieprzyjemny efekt.

Warto wiedzieć, że możemy przedłużyć okres, w którym emitowany przez patyczki zapach będzie wyczuwalny. By to osiągnąć, przede wszystkim nie powinniśmy umieszczać dyfuzora w pobliżu grzejnika czy innego źródła ciepła – nadmiar tego ostatniego przyspiesza zużycie olejku. Unikajmy też stawiania go w miejscach, w których będzie wystawiony bezpośrednio na działanie słońca. O ile to możliwe, postawmy karafkę mniej więcej na środku pokoju – najlepiej na wysokości mniej więcej metra. Dzięki temu zapach będzie się łatwiej rozprzestrzeniać.

Pamiętajmy, że olejki zapachowe stosowane w dyfuzorach są łatwopalne – dlatego unikajmy stawiania ich w bezpośrednim sąsiedztwie ognia i pod żadnym pozorem nie próbujmy podpalać patyczków. Co więcej, niektóre rodzaje olejków mogą trwale plamić powierzchnię mebli, zachowajmy więc ostrożność, odwracając je w karafce.